АРМИЯ
(Старозагорско)
Продукти: краставици 0.500 кг (5 бр.), сол за саламурата 50 г (2 и 1/2 супени лъжици) на 1 л (5 чаени чаши) вода.
Краставиците се почистват, измиват се, надупчват се с вилица и се поставят в предварително приготвената саламура от вода и сол. Съдът се захлупва и се оставя на слънце. След няколко дни армията е готова за кансумация.
ПИПЕРИЦА
(Старозагорско)
Продукти: пиперки 2-3 кг, моркови 5 бр., зелка 1/2 бр., ццелина 1/2 глава, сол за саламурата 50 г (2 и 1/2 супени лъжици) на 1 л (5 чаени чаши) вода.
Пиперките се измиват, почистват се от семето и дръжките и се нарязват на ивици. Морковите се измиват, остъргват се и се нарязват на колелца. Зелето се нарязва на ивички. Нареждат се в глинен съд или в буркан, като помежду им се слага ситно нарязаната целина, и се заливат със саламура, приготвена от вода и сол. Саламурата се претака през ден до готовност.
ПЪЛНЕНИ КАМБИ
(Асеновград)
Продукти: червени камби 10 кг, бяло зеле 4 кг, моркови 1 кг, целина 2-3 глави с листата, сол 600 г (3 чаени чаши), оцет 2 л (10 чаени чаши), захар 600 г (3 чаени чаши).
Камбите се измиват и се почистват от семките, след което се натриват отвътре със смес от 400 г (2 чаени чаши) захар и 400 г (2 чаени чаши) сол и се оставят да престоят така 10-12 часа.
Плънката се приготвя по следния начин: Добре почистените и нарязани на ситно зеле и целина и настърганите моркови се поръсват с останалото количество от солта и захарта и също се оставят да престоят 10-12 часа.
Отцедилият се сок от камбите и плънката се възварява 2-3 минути и след като изстине, се смесва с оцет.
Камбите се напълват с плънакта и се нареждат в буркани, поливат се с изстиналата заливка и се притискат с вишневи клонки и добре измит речн камъ. Съхраняват се на хладно.
ПЪЛНЕНИ ПАТЛАДЖАНИ
(Смолян)
Продукти: патладжани 10 кг, моркови 1 кг, зеле 4 кг, магданоз 4-5 връзки, чесън 8-10 глави, оцет 2 л, сол.
Избират се средно големи патладжани, измиват се и се почистват от дръжките. С остър нож им се прави надлъжен разрез, като се внимава да не се пробие отсрещната страна, след което се изважда с лъжичка семенната част. Така приготвените патладжани се пускат по няколко заедно във вряща подсолена вода (солта се прибавя във водата на порции, за да се осолят равномерно всички патладжани) и се варят до омекване. Изваждат се, охлаждат се и се отцеждат.
Зелето се почиства от горните листа и се нарязва на ситно. Морковите се почистват, измиват се и се настъргват на ситно. Магданозът се почиства и се накъсва на листенца. Чесънът се разделя на скилидки и се обелва (само половината от магданоза и чесъна се нарязват на ситно и се слагат в плънката). Всичко това се смесва, осолява се на вкус (около 100-150 г сол) и се разбърква добре.
Патладжаните се напълват с плънката и се нареждат плътно в стъклени буркани, като между редовете се поръсват останалата част от чесъна и магданоза и по малко от сламурата, приготвена от 150 г сол, оцет и преварена вода (в съотношение 1:1). Притискат се отгоре с клонки от вишня или дюля и добре измит речен камък. Съхранява се на хладно и проветриво място.
СМЕСЕНА ТУРШИЯ
(Пазарджик)
Продукти: зелени пиперки 5 кг, зелени домати 10 кг, моркови 2 кг, цветно зеле 4 кг, бяло зеле 10 кг, целина 2 глави с листата, сол 1 кг, оцет 1 л.
Пиперките се измиват и се цепват на върха. Морковите се остъргват и се нарязват на кръгчета. Цветното зеле се накъсва на цветчета, а бялото зеле се нарязва на 8-10 парчета. Целината се измива и се нарязва на едро. Доматите се измиват.
Така приготвените зеленчуци се нареждат в каче, събиращо 50 л вода, като най отдолу се поставят пиперките, а над тях - доматите, зелето, морковите и целината.
Солта се разтваря във вода и зедно с оцета се изсипват върху зеленчука. Добавя се още вода (да се напъни качето), след което туршията се притиска с добре измит и изварен речен камък. Сокът се претака през ден до пълната ферментация на туршията. След 15-20 дни туршията е готова за консумация.
СМЕСЕНА ТУРШИЯ
(Смолян)
Продукти: зелени пиперки от сорта Кози рог 2 кг, зеле 10 кг, моркови 1 кг, целина 2-3 глави с листата, сол 350 г (1 и 3/4 чаени чаши), чесън (по желание).
Пиперките се измиват и се оставят да престоят 10-15 дни в саламура, приготвена от 5 л вода и 250 г сол. След това те се нареждат в каче зеадно с посолената и добре разбъркана смес от нарязаните на ситно зеле и целина и настърганите моркови. Туршията се притиска силно с рука, докато отделеният от нея сок излезе на 2-3 см над повърхността й. След това върху нея се слага кръстачка и се притиска с добре измит и изварен речен камък. Качето се захлупва плътно с капак и се оставя на хладно място.
СТЕРИЛИЗИРАНА ЗЕЛЕНЧУКОВА САЛАТА
(Асеновград)
Продукти: червени камби 5 кг, моркови 2 кг, зелени домати 2 кг, червен кромид лук 1 кг, оцет 500 мл, захар 300 г (1 и 1/2 чаени чаши), растително масло 400 мл (2 чаени чаши).
След грижливо измиване камбите се почистват от семената и се нарязват на ивици, морковите се настъргват на ренде, зелените домати се нарязват на ивици, а лукът (обелен) се нарязва на колелца.
Така приготвените зеленчуци се разбъркват много добре със солта, оцета, растителното масло и захарта и се слагат в буркани с вместимост 800 мл. Бурканите се затварят с капачки и се стерилизират 30 минути (след завирането на водата).
СТЕРИЛИЗИРАНИ МАРИНОВАНИ ГЪБИ
(Смолян)
Продукти: гъби (пачи крак, симитка, манатарка), сол, оцет, растително масло, черен пипер, дафинов лист, бахар.
Гъбите, след като се почистят и измият в обилно количество вода, се пускат във вряща подсолена вода и се варят до омекване. Отцеждат се, нарязват се на ивички и се поставят в буркани с вместимост 800 мл, в които предварително са сложени 1 дафинов лист, 3-4 зърна черен пипер, 2-3 зърна бахар, 2 г (1/2 чаена лъжичка) сол, 10 мл (1 супена лъжица) растително масло, 50 мл (1 кафена чашка) оцет. Бурканите се доливат с вода, затварят се с капачки и се стерилизират в продължение на 1 час (след завирането на водата).
СТЕРИЛИЗИРАНИ МАРИНОВАНИ КАМБИ
(Асеновград)
Продукти: червени камби, почистени от семената 0.500 кг, черен пипер 3-4 зърна, дафинов лист 1 бр., захар 10 г (1 супена лъжица), бахар 2-3 зърна, сол 5 г (1 чаена лъжица), оцет 50 мл (1 кафена чашка), слънчогледово масло 10 г (1 супена лъжица) по желание.
Дозата е за един буркан с вместимост 800 мл.
бурканите се напълват с посочените продукти и се доливат с вода, след което се затварят с капачки и се стерилизират в продължение на 15 минути (след завирането на водата).
СТЕРИЛИЗИРАНИ МАРИНОВАНИ КРАСТАВИЧКИ
(Асеновград)
Продукти: краставички корнишони 12 кг, оцет 2 л, сол 400 г (2 чаени чаши), захар 300 г (1 и 1/2 чаени чаши), черен пипер 10 г, кромид лук 250 г (4-5 глави), стръкчета от копър, вода 6 л.
Корнишоните се измиват, почистват се от дръжките и се нареждат плътно в буркани с вместимост 800 мл, в които предварително са поставено по няколко зърна черен пипер, стръкчета от копъра и парченца от едро нарязания кромид лук, и се заливат с марината.
Маринатата се приготвя по следния начин: Водата се възварява за 1-2 минути заедно със захарта и солта, охлажда се и се смесва с оцета.
Напълнените буркани се затварят с капачки и се стерилизират в продължение на 15 минути (след завирането на водата).
Дозата е за 24 буркана.
ТУРШИЯ ОТ ЧЕРВЕНИ ПЕЧЕНИ ПИПЕРКИ
(Смолян)
Продукти: червени пиперки 10 кг, 6%-ов оцет 1.5-2 л, растително масло около 1 л, магданоз 2 връзки, сол на вкус, чесън 5-6 глави (по желание).
Пиперките се изпичат, обелват се, почистват се от семките, поставят се в емайлиран съд и се заливат със заливка от оцета и солта. След 3-4 часа се изваждат от заливката и се оставят за 24 часа в наклонен съд или цедка, за да се отцедят добре. Нареждат се в стъклен буркан, като между редовете се сипва по малко растително масло и се поръсва ситно нарязан магданоз и чесън. Отгоре се налива растителното масло на пласт, дебел 1-2 см. Туршията се притиска с клонки от вишня и измит речен камък, похлупва се плътно с капак и се съхранява на хладно и проветриво място.
ТУРШИЯ ПО СЛИВЕНСКИ
Продукти: здрави зелени пиперки от сорта Сиврия 5 кг, здрави зелени домати 5 кг, средно голяма зелка 1 бр., целина 2 глави, моркови 2 кг, магданоз 2 връзки, черен пипер 25-30 зърна;
За саламурата: вода и оцет по равни количества, сол по 60 г (1 кафена чашка) на литър течност, захар по 10 г (1 супена лъжица) на литър течност.
Смесват се нарязаното на ивици прясно зеле, нарязаните на кубчета или пръчици моркови и целина, едро нарязаният магданоз и черният пипер. Измитите домати и пиперки се нареждат в буркани, като между редовете се слага от сместа.
Към сместа от вода и оцет се прибавят захарта и солта. Течността се сварява и се оставя да изстине, след което се залива туршията. Бърканите се затварат плътно и се прибират на хладно място.
ЦАРСКА ТУРШИЯ
(Нови Кричим)
Продукти: червени пиперки 5 кг, цветно зеле 5 кг, моркови 1.500 кг, целина 1-2 глави с листата, сол 250 г (1 и 1/4 чаени чаши), захар 0.500 кг (2 и 1/2 чаени чаши), оцет 1 л (5 чаени чаши).
Почистеният и измит зеленчук се нарязва, смесва се със захарта и солта и се оставя да прстои 24 часа. Отцедилият се сок се смесва с оцета и се възварява. Зеленчукът се нарежда в стъклени буркани, залива се с изстиналата заливка и се притиска с вишневи клонки и измит речен камък.
ЦАРСКА ТУРШИЯ
(Нови Кричим)
Продукти: червени пиперки 5 кг, зелени домати 2 кг, моркови 2 кг, цветно зеле 2 кг, кромид лук 0.500 кг, целина 1 глава с листата, сол 250 г (1 и 1/4 чаени чаши), захар 0.500 кг (2 и 1/2 чаени чаши), оцет 1 л (5 чаени чаши), черен пипер 10 г (1 пакетче).
Почистеният и измит зеленчук се нарязва, поръсва се със солта и захарта и се оставя да престои. Отцедилият се сок се смесва с оцета и се възварява. Зеленчукът се нарежда в стуклени буркани, в които са поставени по 3-4 зърна черен пипер, залива се с изстиналата заливка и се притиска с вишневи клонки и измит речен камък.
ЛЮТЕНИЦА "АПЕТИТКА"
(Софийско)
Продукти: млади пиперки 20 бр., домато 400 г (6 бр.), лютиви пиперки 2 бр., чесън 4 скилидки, магданоз 1 връзка, растително масло 100 мл (1/2 чаена чаша), сол на вкус.
Пиперките се почистват от семето, поръсват се отвътре леко със сол и се пускат в обилно количество вряща мазнина, за да се "изприщи" кожицата им и лесно да се обели след това. Доматите се измиват, нарязват се на ситно и се задушават в растителното масло. В получения сос се прибавят нарязаните люти пиперки, чесън и магданоз.
В буркани се нареждат на редове обелените пиперки, като заливат с приготвения сос. Бурканите се затварят с капачки и се варят 50 минути, за да се стерилизира лютеницата.
ЛЮТЕНИЦА
(Ст. Димитров)
Продукти: червени пиперки от сорта Капия 10 кг, червени домати 1 кг, растителна мазнина 500 мл (2 и 1/2 чаени чаши), захар 400 г (2 чаени чаши), лютиви пиперки 20-25 бр., сол на вкус.
Червените пиперки се изпичат, обелват се и се почистват от семето, след което се смилат в месомелачка е едра решетка и се запържват в растителната мазнина. Доматите, след като се измият и нарежат на четвъртинки, също се смилат и се прибавят към пиперките заедно със захарта. Сместа се посолява на вкус и се вари на тих огън до сгустяване. Към края на варенето се прибавят лютивите пиперки.
Готовата лютеница се изсипва в бурканчета и се затваря с капачки. За по-голяма трайност може да се стерилизира в пордължение на 50 минути.
ЛЮТЕНИЦА
(Софийско)
Продукти: червени пиперки от сорта Капия 5 кг, домати 1/2 кг, оцет 100 мл (1/2 чаена чаша), растително масло 400 мл (2 чаени чаши), захар 200 г (1 чаена чаша), магданоз 2 връзки, чесън 2 глави, лютиви пиперки 10 бр., сол на вкус.
Пиперките се изпичат, обелват се и се смилат.
Доматите се измиват и се нарязват, след което се смилат и се варят до полусваряване заедно с растителното масло, оцета, солта и захарта. Прибавят се смлените пиперки. Сместа се вари докато остане на мазнина. Малко преди свалянето й от огъня се добавят лютивите пиперки и нарязаните на ситно магданоз и скилидки на чесъна. Лютеницата се изсипва в буркани, затваря се с капачки и се стерилизира.
ЛЮТЕНИЦА С ЦЕЛИ ЛЮТИВИ ПИПЕРКИ
(Пловдивско)
Продукти: червени домати 10 кг, лютиви пиперки 0.500 кг, оцет 200 мл (1 чаена чаша), растително масло 400 мл (2 чаени чаши), захар 300 г (1 и 1/2 чаени чаши), копър и сол на вкус.
Доматите се измиват добре, смилат се и се поставят на огъня да врят. Когато полученото от тях пюре се сгъсти, се прибавят лютивите пиперки, почистени от дръжките и набодени на 2-3 места, оцетът, растителното масло, захарта, солта и копърът. Сместа се оставя да ври, докато започне лесно да се отделя от стените на съда.
Готовата лютеница се изсипва във буркани, докато е още топла. Отгоре се налива по 1 пръст растително масло
.КИСЕЛО ЗЕЛЕ
книга на Ути и ще я напиша
1. Отделете от зелките най-горните листа
2.С остър нож пробийте дълбоко кочана на кръст
3. Завъртете острието на ножа, за да се получи по-голяма дупка. Така саламурата
ще влезе по-добре.
4.Разрежете цветните зелки на четвъртинки. На четири бели зелки по една червена
за цвят.
5.Наредете зелките плътно една до друга с кочаните нагоре в бидона. Допълвайте с
цветните четвъртинки
за саламурата:
6.слагайте на всеки литър вода 35-40гр. морска сол.
7.За да разтворите по-добре солта, сложете я в хладка вода и бъркайте 2-3 мин.
8. Изсипете я при зелето и най-горните зелки натиснете с нещо тежко, така че да
потънат напълно.
9.След 3-4 дни започнете на ден-два да го претакате. Ако бидонът няма кранче,
намушкайте един маркуч до дъното и духайте.
пинизи
зелето не трябва да е от много твърдото, а по-скоро от рошавото
внимавайте да не купите премръзнало зеле
може да добавите хрян или пък кочан царевица, за да се газира сокът
червеното зеле също става за готвене
РЯЗАНО КИСЕЛО ЗЕЛЕ
Рязано зеле за бърза консумацияНарязват се
на ивици или на още по-дребно 3-4 зелки, почистени от външните
листа и кочаните. Поспляват се леко, на вкус и след това се
намачква, претрива се зелето.
С така приготвеното зеле се пълнят 3литрови буркани или се слага
в малък бидон на терасата.
Варианта, който от години приготвям у дома за бързо зеле е
следния:
3-4 зелки, около 1/2 кг моркови нарязанина тънки колелца или
настъргани, 1 връзка листа целина, магданоз и няколко стръка
копър. Всичко това се омесва добре и слагам в малък бидон на
терасата. Отгоре поръсва с 203 ч.л. захар. Така приготвеното
зеле използвам за слата, гарнитура и за готвене.
|
Най-благоприятната температура за ферментация на рязаното зеле е 18-20 C.
При по-ниска температура ферментацията продължава по-дълго време и се получава
продукт с по-лоши вкусови качества. По време на ферментацията се образуват пяна
и газ. След протичане на бурната ферментация зелето се оставя да доузрее и
подобри вкуса си. Към края на бурната ферментация сокът започва да се избистря,
а вкусът от горчиво-сладък става приятно кисел
Ако на втасалото зеле, приготвено в буркан от 2-3 литра, се налее 2
сантиметра олио, то може да се запази до май на следващата година.