СЪВЕТИ
- Вкусът на пресолена супа се оправя като в нея се сложи марля, пълна с несварен ориз, кипне се и се остави да престои половин час.
- За да се премахне тежкия мирис на рибата, тя трябва да се накисне в марината, направена по следния начин: в един литър вода се добавят 100 мл марината от кисели краставички или 50 мл билков оцет, мащерка, черен пипер на зърна, лук,корен от магданоз. Всичко се кипва за 15-тина минути и в готовата марина се поставя рибата.
- Бульонът от риба няма да стане мътен при варенето, ако се махнат очите на рибата.
- Рибата не трябва да се вари на силен огън, защото бульонът ще потъмнее.
- Прясното мляко няма да вкисне, ако в него се потопи листо от хрян.
- Спукано яйце може да се свари като се сложи в силно подсолена и кипяща вода.
- Щипка сол прибавена към белтъците или сметаната ще помогне да се разбият на пяна или крем.
- Ножовете, вилиците и лъжиците от неръждаема стомана ще изглеждат като нови, ако постоят десет минути във вода, в която са варени картофи.
- Зеленчуците ще останат сурови, ако в яденето се сложат домати, преди те да са се сварили.
- Оризът ще е по-бял и по-вкусен, ако при варенето му, се добавят няколко капки оцет.
- Вкусът на варените картофи се подобрява, ако по време на варенето, се прибавят скилидка чесън и дафинов лист.
- Зрелият фасул увира по-бързо, ако му се добави една чаена лъжичка водка или ракия.
- Сурови патладжани могат да се ядат, но не са особено приятни на вкус.
- Почистените гъби няма да почернеят, ако се сложат в подсолена вода с малко оцет.
- Сушените гъби трябва да се съхраняват в затворен съд, за да се запазят по-дълго време годни за употреба.
- За да е пухкаво тестото за баници, пици и хляб, винаги го пресявайте през сито.
- При приготвяне на плодов сироп, на един килограм плодове се слагат минимум два килограма захар, за да се предпази сиропа от ферментация.
- За да не захаросва сладкото, при приготвянето трябва да се добави малко лумонтузу (лимонена киселина).
- Оптималната температура за ферментация на киселото зеле е 18-20 градуса. При по-ниски температури от 15 градуса, зелето става горчиво на вкус, а при по-високи - се разкашква и не е толкова трайно.
- За да се ползва за сърми, почистената и измита зелка (без кочана) се вари в подсолена и подкиселена вода до омекване, след което листата се отделят и се начукват с дървено чукче.
- Ако искате бульонът да бъде силен и хранителен, поставете месото в хладка вода.
- За да остане месото сочно и вкусно, сложете го в кипяща вода.
- Овчето месо ще загуби специфичната си миризма, а телешкото ще придобие много пикантен вкус, ако го намажете с тънък слой горчица няколко часа преди да го поставите във фурната.
- Месо от по-старо животно мариновайте 20 мин с 1 лъжица ракия или 1 чаша коняк. То няма да задържи миризмата на алкохола, но ще стане меко и сочно и ще се свари по-бързо.
- Постното месо ще получи по-добър вкус, ако го шпиковате със сланина. Оставете сланината в камерата на хладилника да замръзне, след това я нарежете с остър нож на тънки пръчици. Шпиковането ще направите по-лесно, ако хващате нарязаната сланина с пръсти, потопени в сол. При печене постното месо може да се покрие с тънки филийки сланина (пушени гърди).
- Печеното месо ще е сочно, ако във фурната се сложи съд с вода под тавата с месото.
- Месото измивайте съвсем набързо, преди да го нарежете. В противен случай във водата ще преминат част от хранителните сокове. Ако го пържите или печете на скара, след измиването го подсушете със суха кърпа. Така ще запази хубавия си цвят.
- Домашно приготвените колбаси често хващат плесен. Тя може да се отстрани, ако с намокрена кърпа в гъст разтвор от сол и вода се изтрият плесенясалите места. По този начин се възпрепятствува и образуването на нова плесен.
- За да не потъмнява отрязаната повърхност на салама, тя се намазва с белтък или с дебел слой краве масло (мас).
- В хладилник се съхраняват само пресни колбаси – сухите и полусухите губят от вкусовите си качества. Най-добре се запазват, закачени в килер, но не бива да се допират един в друг.